31 Aralık 2012 Pazartesi

İzmir Kaynaklar (28-30 Aralık 2012)

Çok özel dersler çıkarttığımız ufak bir tırmanış macerası… Şansa bala, denk gelirse…

Her tırmanış sevdalısının sıkıntısı havalar… Hafta sonu hava nerede güzel acaba? Projemiz olan falanca tırmanış bahçesinde durum nedir? Bir kaç hava tahmin sitesinden birden raporlar toplanır ama son ana kadar nereye gidileceği net değildir. Çünkü tahminler sürekli değişir. Birisi kalk gidelim derken ötekisi oturun evinizde der…

Her zamanki gibi akıllı telefonlarımıza sarılıp hava durumu tahminleri yaparken, Bir önceki hafta Zorbey ve Ayça' yı İzmir' e uğurlama partisinde gaza gelip partiden sonra yola çıkmayı düşündüğümüz İzmir Kaynaklar’ a ancak sonraki hafta yola çıkabilmiştik.

Bir hava tahmin sitesinde cumartesiyi diğerinde pazarı yağışlı göstermesine rağmen “gidelim %48 yağışlı kesin yağmaz” diyerek Ersin Bas, Selim Özkul ve Ben (Burak Başaran) Cuma akşam 21:00 gibi İstanbuldan yollara koyulduk. Övgün’ ün Cuma dersi olmadığı için sabahtan yola çıkmış. Biraz tırmandıktan sonra da Emrah Özbay’ ın evinde bizleri bekliyordu.

İzmir’ e doğru yola çıkarken amaç yalnızca güzel havayı! değerlendirmekti. Rehber kitabı da bagajda unutunca tırmanış ve projelerden çok İzmir’ in daha değişik taraflarından koyu bir sohbetle saat 04:00 civarlarında Emrah Özbay’ ın evine sorunsuzca ulaştık. Tabi bunda Emrah’ın güzel yol tariflerinin de etkisi çok büyük. “Bulunduğunuz istikamette saat 10:00 yönünde ışıkları açıp kapatıyorum… 3 katlı bina…”
Yatmadan önce (sabah 04:30) “Kusursuz” adında bir rota ve MMA maçlarını hatırlıyorum…

Cumartesi sabah 10:00 civarında uyanıp akşam yatmadan izlediğimiz MMA’ in etkisiyle birkaç yakın dövüş tekniğini uygulamaya çalışarak ısınıp, ardından evde kahvaltımızı yaptıktan sonra Emrah’ ın ve Övgün’ ün mutlaka denemelisiniz dedikleri Ön Yüz, Yılan sektörde Kusursuz rotasına doğru yola koyulduk.

İlk gün biraz ısınma, bölgeye adaptasyon ve proje rota belirlemekle geçecekti.

Yılan (6b+)
Sheriff Joun Brown (6c+)
China Town (6c+)
21 (7b+)
Symbolic (7c)
Evil Chuck (IX+)

Bunlara bir göz attıktan sonra projelerde belirlenmişti. Övgün ve Ersin Symbolic ( IX ) , Ben ve Selim Övgün’ ün ikinci denemeye çıktığı 21 ( -IX ).

Övgün’ ün 21 rotasını ikinci denemeye çıkmasını “Şansa bala, denk geldi.” Olarak tanımlamasından sonra tırmanışta yeni bir ekolün başladığından hepimiz habersizdik.

Haklıydı! 21 i ilk denemede kilidi geçmeme! rağmen tutamak denk gelmediği için düşmüştüm. İkinci denemem de ilk boltta ki ufak kilitte denk getiremediğim için oldukça zorlanmış ve daha kilide bile gelemeden düşmüştüm.
O gün Symbolic’ te de işler bir türlü iyi gitmiyor. Tutuşlar denk gelmiyordu.

Yoksa yeni bir ekolün başlangıcı mıydı? Denk gelirse tutarsın!

Güneşin son ışıklarına doğru İzmir’ in gece hayatı üzerine dönen efsaneleri test etme zamanı gelmişti. Ufak bir telefon trafiğiyle Geyikbayırı’ ndan, İstanbul’ dan tanıdık tırmanışçılar organize edildi.

Ortamda ki çoğunluk beden eğitiminden mezun ya da okuduğu için antrenman teknikleri üzerine güzel sohbetler yapıldı. Müziklerde güzeldi.Pazar sabahı MMA (candy) teknikleriyle ısındıktan sonra Kaynakların meşhur kahvaltısını yapmak üzere 10:00 gibi yola çıktık. Böyle bir kahvaltı sonrasında nasıl tırmanacağımız konusunda hiçbirimizin bir fikri yoktu. Bir daha ki gelişte tırmanış ve kahvaltı arasında karar vermek gerekebilirdi. Ama artık yeni tırmanış ekolümüz belliydi. Denk gelirse çıkıyorduk zaten! O yüzden sorun da yoktu.

Biraz ısındıktan sonra saat 13:30 gibi projelerle yüzleşmeye başlamıştık ama bir türlü denk gelmiyordu. 21 in üçüncü denemesin de kilidi geçip beşinci klibi yapacak pozisyon bulamayıp ekprese kendimi zor attım. İpi çektim, klip yapmak için ekprese doğru gittiğimde ekpresin 10cm kadar yukarıda kaldığını gördüm. İpi bıraktım bir üst hamleden yapmayı denedim pozisyon bulamadım… Gene denk gelmemişti. Beşinci ekpresi birazcık uzatarak bir dahaki denemenin daha verimli olmasını umut etmekten başka çare kalmıyordu.


Öğlenden sonra Zorbey, Ayça ve birkaç arkadaşında aramıza katılmasıyla “denk gelirse” tırmanış ekolümüzün daha da yayılacağını umut ediyorduk. Biz Selim’le 21 de denk getirmeye çalışırken Övgün, Ersin, Emrah ve diğer arkadaşlar da Symbolic ( IX )’ i denk getirmeye çalışıyorlardı ki “Denk gelirse” ekolümüzün sonu Zorbey’in Symbolic rotasına ısınmak için girmesiyle son buldu.


30 Aralık 2012
Zoybey Aktuyun, Symbolic ( IX ) Emniyet: Ayça Algun Kamera: Burak Başaran

Artık anlamıştım ki bu işler denk gelmekle alakalı değil. Çalışmak ve kararlı olmakla alakalıydı. Zorbey’ in estetik çıkışını izledikten sonra kendi rotamın (21’in) son denemesi için hamleleri gözden geçirme zamanı gelmişti. Hava yavaştan düşmekte… Selim’ le 21 üzerinde son denemeler…

Beşinci ekpresi uzatılmış yeni haliyle 21 (-IX)’ i kolayca çıkıyorum. Her ne kadar sonlarına doğru bazı ayakları kaçırıp denk getirerek rotayı tamamlasam da.

Selim' den 21' de çok güzel bir dördüncü deneme geliyor. Fakat kilidi geçmesine ve her şeyi rahat yapmasına rağmen beşinci klip için ip aldığı sırada elinde iple ufak bir düşüş yaşıyoruz. Hepimiz ne zaman duracak diye beklerken neyse ki denk geliyor ve altı metre düşüşten sonra duruyor. Ardinal! (adrenalin) patlaması sonucu ufak titremeler yaşıyoruz. Biraz su içtikten sonra güzel bir deneme daha ama gün sonu yorgunluğu ...

Symbolic ve 21' e son bir deneme için maalesef vakit kalmıyor ve güneşin batmasıyla birlikte İzmir' e veda vakti de geliyor.

Değişik tırmanış teknikleri ile çok söylenilen!  Kusursuz rotası bir daha ki sefere bizleri bekle.
Emrah Özbay’ a evinde misafir ettiği, rotalarımızı açtığı ve betaları için çok teşekkürler.


(Yan resim Evil Duck ( IX+ ) Emrah Özbay)

2 yorum:

  1. eline sağlık Burak :) çok güzel olmuş. sybolic in derece yine (X) kalmış yazı da :) doğrusu 7c (IX)... diğer yazılarını da bekliyoruz, eğer Denk Gelirse :) ersin...

    YanıtlaSil
  2. Kader kısmet X dedirtiyorsa vardır bir hikmeti... Denk gelirse...

    YanıtlaSil